Vybíráme tepelné čerpadlo

Vybíráte tepelné čerpadlo? Dnes si představíme základy o tepelných čerpadlech.

Pro ohřev vody v bazénu je nejčastěji využíváno tepelné čerpadlo voda/vzduch. Toto čerpadlo jako zdroj energie pro ohřev vody využívá okolní vzduch a napájeno je klasicky z elektrické sítě.

Tepelná čerpadla disponují relativně velkou účinností (COP faktor). Z jedné kilowatty dokážou vytvořit až šestinásobek tepelné energie. Mezi neúčinnější tepelná čerpadla patří čerpadla s invertorem, které díky optimální regulaci otáček mají účinnost ještě vyšší.

Slunce je pro ohřev vody bazénu nespolehlivé, zkuste raději ...

Zjednodušeně lze tedy říci, že většina tepelných čerpadel vyrobí až 80% tepla zdarma ze vzduchu. Účinnost tepelného čerpadla je proměnlivá v závislosti na okolní teplotě vzduchu. Čím je vyšší teplota vzduchu, tím je vyšší efektivita čerpadla. Tepelná čerpadla s vysokou účinností dokáží dodávat teplo již od 7°C venkovní teploty, avšak u takto nízké teploty je velmi nízká efektivita a nedá se počítat s větším nárůstem teploty vody v bazénu.Tepelná čerpadla dosahují vyšších výkonů při 15°C, tato teplota je tedy optimální. Modely tepelných čerpadel, které jsou vybaveny kvalitním výměníkem z titanu,umožňují použití k ohřevu vody v bazénech na slanou i sladkou vodu.

Tepelná čerpadla se zapojují na výtlačnou stranu za pískovou filtraci směrem do trysek. U všech tepelných čerpadel, jakožto u všech ohřevů vody doporučujeme zapojení přes obtok (tzv. BYPASS). Takto lze poté dobře regulovat průtok přes ohřev a při případném servisu není potřeba odstavit celou technologii bazénu. Jednoduše se uzavře průtok vody ohřevem.

 

I při vyšší pořizovací ceně dnes patří tepelná čerpadla k těm nejefektivnějším variantám pro ohřev vody v bazénu. Osobně doporučujeme tepelná čerpadla s invertorem, která dokáží regulovat potřebný výkon a nevzniká tak zbytečná nadprodukce.

 

Výhody použití tepelného čerpadla pro ohřev bazénu

  • Jednoduchá instalace
  • Velmi dobrý poměr cena/výkon
  • Vysoká efektivita topení
  • Dobrá regulace teploty
  • Možnost prodloužit koupací sezónu o několik měsíců
  • Díky kompaktním rozměrům nezabere moc místa 

Nevýhody tepelných čerpadel

  • Vyžaduje připojení do elektrické sítě
  • Závislost výkonu na okolní venkovní teplotě
  • Vyšší pořizovací náklady
 Ohřev bazénové vody

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení