Jak na čištění bazénové filtrace?

Přemýšlíte nad tím jak často a kdy proplachovat filtrační médium ve filtraci? Dnes si řekneme pár základních informací jak na to.

Jak často a kdy propírat filtrační písek ve filtraci?

Písek ve filtraci zachycuje drobné nečistoty z bazénu a je tedy žádoucí dostat tyto nečistoty z písku pryč. Kdy proprat písek ve filtraci poznáte podle tlaku na ukazateli manometru u filtrace.

 

Kdy propírat filtrační písek?

Provozní tlak čisté filtrace je 0,5 baru. Pokud se tlak na manometru zvýší na 0,7 baru, je nutno jej propláchnout a tím jej vyčistit.

 

Jaká je vhodná frekvence propírání filtrace?

Jak často propírat filtraci záleží na tom, jaké množství nečistot do Vašeho bazénu padá. Pokud máte kolem bazénu hodně stromů nebo prachu, tak bude frekvence častější. V případně čistého okolí to může být jednou za dva týdny a u prašného prostředí klidně i každý druhý den. Správnou frekvenci si vysledujte od prvního spuštění bazénu, jelikož je písek nový a čistý. Po několika koupacích sezónách pak dokážete velmi lehce detekovat, že začínáte propírat častěji. Tento moment je vhodným signálem pro výměnu filtračního písku. 

 

 

Mimořádné proprání filtrace

Doporučujeme propírat písek i po každém vysávání bazénu (neplatí pro automatické vysavače)

Použijeme-li vločkovač a budete vysávat velmi jemné sedimenty, je dobré proprat filtr i vícekrát za sebou.  Částečky sedimentu jsou velmi malé a pokud jich bude hodně, písek se rychle naplní a přes trysky se začne tlačit zpět do bazénu. Díky tomu by pak voda v bazénu byla zakalená. Kvůli pár litrům vody na praní taková situace nestojí.

 

Co když filtrační písek propírat nebudu? Co nastane?

Někteří lidé razí názor, že není nutno proplachovat a považují to za zbytečnost. To je možná pravda, ale na jak dlouho? Nakonec stejně přijde čas, kdy se filtr naplní a nečistoty budou zpět v bazénu. Pak si vytvoříme daleko více problému, zelené vody, kalného bazénu a spotřebu chemie tím zásadně zvýšíte.

Navíc když se nepropírá písková náplň, může dokonce dojít i k prasknutí filtrační nádoby nebo těsnění. Tato situace pak způsobní nemalé finanční náklady a to úplně zbytečně.